SABAH_LOGO
logo
SABAH_LOGO
logo

ŽENE U HISTORIJI BH: TKO JE BILA BAHRIJA NURI HADŽIĆ?

Bahrija Nuri Hadžić bila je europska primadona i nenadmašna sopranistica Kraljevine Jugoslavije.

Rođena u Mostaru 1904. godine bila je jedno od četvero djece uglednog šerijatskog pravnika, bosanskohercegovačkog književnika i člana Državnog savjeta Kraljevine SHS, Osmana Nurija Hadžića. Obitelj Nuri Hadžić cijenila je obrazovanje sukladno islamskim vrijednostima te su sve Osmanove kćerke završile fakultete na Sveučilištu u Beogradu. Nadžida i Zineta završile su pravo, Rabija nastavničku školu, a Bahrija glazbenu akademiju.

Bahrija i Osman Nuri Hadžić

Bahrija je bila bosanska avangarda među djevojkama toga doba. Pokazivala je izvanredan talent za pjevanje, violinu i klavir. Svoje započeto obrazovanje u Sarajevu nastavila je u Beogradu, a završila na glazbenoj akademiji u Beču, u klasi profesora Thea Lierhammera, na Državnoj visokoj akademiji za glazbu i umjetnost.

Izvrsna pjevačica i vrhunska glumica iznimno suvremenog senzibiliteta

Govorili su dramski kritičari, dok je Bahrija ranih tridesetih godina 20. stoljeća ispunjavala operne kuće u Bernu, Zürichu, Pragu i Beogradu. Europska aristokracija i građanstvo uživalo je u njezinoj izvedbi Salome i Lulu u operi Richarda Straussa.

Bila je izuzetno ponosna na svoje porijeklo te je prilikom pisanja jedne inozemne kritike napomenula da se o njoj ne piše kao o “ljupkoj Turkinjiciˮ budući da je ona, gospođa Bahrija Nuri-Hadžić, sopranistica i muslimanka iz Mostara. (Miletić-Oručević, 2011)

Po završetku Drugog svjetskog rata vratila se u Beograd, gdje je umirovljena 1960. godine kao prvakinja Beogradske opere. “Sa Bahrijom Nuri Hadžić Beogradska opera je doživljavala prve zvezdane trenutke i ostvarila neke od najvećih dometa u svojoj istorijiˮ,  zapisala je Mirka Pavlović. (Kajan: 2016)

Bahrija Nuri Hadžić iznikla je iz muslimanske urbane inteligencije kao najljepša ruža koja je svojim nastupom i glasom krasila europska kazališta. Njezino životno djelo pokazuje nam do kojih je visina Bošnjakinja mogla doći u europskom dominantno „muškom” svijetu.

Nije nam ostao sačuvan niti jedan tonski zapis njezinog glasa. Preminula je tijekom najvećeg razaranja Bosne i Hercegovine 1993. godine, u Beogradu.

Autor: Davud Mešinović

Literatura:

Jergović, Miljenko, Bahrija Nuri Hadžić, Ajfelov most, 11.3.2013.  (https://www.jergovic.com/ajfelov-most/bahrija-nuri-hadzic/ 25.11.2022.)

Kajan, Ibrahim, “Bahrija Nuri Hadžić – historija iz zasjedeˮ, Dnevni avaz, Sarajevo, 2.7.2016, 14-15.

Miletić-Oručević, Tanja (2011), “Na daskama Kraljevine amnezijeˮ, u: Žene u Bosni i Hercegovini, Dolje ti je rijeka / Dolje ti je pruga (priredili: S. Gavrić i H. Stojić), Buybook, Sarajevo, 100-107.

YOU MAY ALSO LIKE