Zagreb – U povodu 11. srpnja, Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, u Hrvatskome saboru održan je komemorativni skup pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora.
Komemoraciji su uz saborske zastupnike nazočili izaslanica Predsjednika Republike Melita Mulić, izaslanik hrvatske Vlade ministar Gordan Grlić Radman, brojni predstavnici izvršne vlasti, izaslanik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet, predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović, predstavnici akademske, vjerske i diplomatske zajednice u Hrvatskoj te predstavnici bošnjačkih udruga i svjedoci genocida u Srebrenici.
Hrvatski sabor je bio i ostao mjesto gdje se Srebrenice sjećamo s posebnim pijetetom, rekao je u svom obraćanju predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković.
Jedan od organizatora komemoracije zastupnik Armin Hodžić poručio je kako je pored sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici važno da poučeni zločinom koji se dogodio započnemo mijenjati svijet oko sebe.- Svi mi redovno izgovaramo fraze poput „da se nikad ne zaboravi“, a zaboravi se, ili „da se nikada ne ponovi“, a ponavlja se. Međutim, genocid u Srebrenici još traje, a on je ušao u svoju posljednju fazu koja se zove negiranje genocida. Ratni zločinci nisu kažnjeni i to pokazuje da društvo nije prošlo katarzu i da zločin nije dobio kaznu, istaknuo je Hodžić i dodao kako su to sve argumenti zbog kojih je Rezolucija o genocidu u Srebrenici bila potrebna.
Izaslanik predsjednika Vlade Gordan Grlić Radman rekao je kako je nedvojbeno kako je genocid u Srebrenici najtragičniji događaj u nedavnoj prošlosti Bosne i Hercegovini koji je ostavio duboke rane. – Mi u Hrvatskoj imamo razumijevanja jer je i Hrvatska bila žrtva agresije i još uvijek ne znamo za sudbine nestalih u Domovinskom ratu, naglasio je Grlić Radman i dodao kako u Hrvatskoj u potpunosti suosjećamo s obiteljima žrtava iz Srebrenice.
Predsjednik Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj Bermin Meškić rekao je kako obilježavanjem genocida nad Bošnjacima u Hrvatskom saboru, Republika se Hrvatska svrstala na stranu civiliziranog svijeta te šalje jasnu poruku da se nikad i nikom ne ponovi!
Sudionici su imali priliku čuti osobna svjedočanstva dviju žrtava genocida, Esnefe Smajlović Muhić i Ibrahima Bećirovića, koji su svoje živote posvetili rasvjetljavanju činjenica i njihovog približavanja svijetu o genocidu u Srebrenici.
Mezzosopranistica Vilma Grazia Žmak u pratnji pijanista Sandra Vešligaja izvela je Srebrenički inferno i Što te nema.