Danas je u kongresnoj dvorani zagrebačke džamije održan okrugli stol pod nazivom “Bošnjaci u domovinskim zemljama: Quo vadimus?”
Okrugli stol okupio je ugledne predstavnike bošnjačkih organizacija iz regije. Cilj skupa bio je razmotriti trenutačni položaj Bošnjaka u njihovim domovinskim zemljama te otvoriti dijalog o budućim smjernicama za unaprjeđenje njihovih prava i statusa.
Okruglim stolom moderirao je Bermin Meškić, predsjednik Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj. U uvodnom obraćanju, Meškić je izrazio veliko zadovoljstvo činjenicom da se ovaj važan događaj održava paralelno sa Svjetskim natjecanjem učača Kur’ana, čime se, prema njegovim riječima, dodatno ističe sinergija između vjerskog i kulturnog djelovanja Bošnjaka u regiji.
“Naša zajednička snaga leži u sinergiji djelovanja na svim poljima, od vjerskog, kulturnog do političkog angažmana,” izjavio je Meškić u svom pozdravnom govoru, obraćajući se nazočnim uzvanicima.
Među govornicima su bili Kadro Kulašin, predsjednik Sabora bošnjačkih asocijacija Hrvatske, Adel Slatina, predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Srbije, Kerim Dizdar iz Bošnjačkog kulturnog saveza Slovenije, Emir Zlatar iz Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca, Dževad Hot, predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sjeverne Makedonije, te Agim Ferati iz Konsultativnog vijeća za manjinske zajednice Kosova. Svaki od govornika detaljno je predstavio stanje Bošnjaka u svojim zemljama, naglasivši specifične izazove s kojima se suočavaju te istaknuvši mogućnosti za bilateralnu suradnju kako bi se poboljšao položaj bošnjačke zajednice u regiji.
Ovom značajnom skupu, uz navedene sudionike, prisustvovali su i muftija dr. Aziz ef. Hasanović, ravnatelj Islamske gimnazije Mevludi ef. Arslani i visoki uzvanici iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Kosova, Slovenije i Bosne i Hercegovine čime je dodatno potvrđena važnost ove platforme za dijalog i suradnju među Bošnjacima regije. Razgovori su završeni s naglaskom na potrebu nastavka suradnje i intenzivnijeg povezivanja bošnjačkih organizacija, s ciljem unapređenja njihovog statusa u domovinskim zemljama.