Razmatrajući aktuelno društveno-političko stanje u i oko Bosne i Hercegovine, sa posebnim akcentom na Zaključke i zakone donesene na 13. posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, najavljene Rezolucije o Međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine od strane Generalne skupštine UN-a, javnih saopćenja i stavova oko održanog okupljanja dijela bošnjačkih političkih predstavnika iz BiH i država regiona u Sarajevu, kao i najavljenog tzv. vaskršnjeg svesrpskog Sabora koji je planiran za 6. maj 2024. godine, predsjednica Upravnog odbora sazvala je tematsku sjednicu u Vijeću Kongresa bošnjačkih intelektualaca na kojoj su doneseni stavovi i zaključci koji se upućuju i predstavljaju bosanskohercegovačkoj i međunarodnoj javnosti.
Negiranje genocida nad Bošnjacima je neprihvatljivo a Rezolucija o Međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine od strane Generalne skupštine UN-a je potreban civilizacijski iskorak
Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca u potpunosti odbacuje Zaključke NS RS usvojene na 13. posebnoj sjednici održanoj 18.04.2024. godine. Zaključci koji su doneseni a koji se odnose na Zaključni Izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godine protivni su pravosnažnim presudama sudova UN (ICTY, Međunarodni sud pravde), presudama Suda Bosne i Hercegovine, svim relevatnim naučnim istraživanjima, vjerodostojnim dokumentima i činjenicama, na temelju kojih su i donesene pravosnaže presude i presuđeni ratni zločinci za zločin genocida, kao i za najteže zločine protiv čovječnosti i međunarodnog prava. Između ostalih, za zločin genocida pravosnažno su presuđeni Radovan Karadžić, general Ratko Mladić, Jovica Stanišić, Franko Simatović: Javnosti u regionu kao i široj međunarodnoj demokratskoj javnosti poznato je koje su funkcije pobrojani zločinci obavljali u entitetu RS u BIH i Republici Srbiji.
Pozivamo glavnog tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine da odmah i bez odlaganja naloži pokretanje istrage na temelju odredbi Krivičnog zakona BIH za djelo negiranja genocida i veličanje ratnih zločinaca. Pozivamo i zahtjevamo od VSTV-a da prati rad Tužilaštva BiH u ovim predmetima, te ukoliko se ne pokrenu istrage odmah pokrene zakonom propisane postupke protiv rukovodećih funkcionera Tužilaštva BiH. VKBI smatra sramotnim, anticivilizacijskim i neprihvatljivim ponašanje političkog establišmenta entiteta RS, posebno predsjednika RS Milorada Dodika, predsjednika Vlade RS Radomira Viškovića, predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića i predsjednike klubova stranaka koje su učestvovale u izglasavanju pomenutih zaključaka. Posebno želimo akcentirati izjave političkih lidera entiteta RS koji se odnose na sintagmu da su „Srbi genocidni narod“ koju nikada niti jedan bosanskohercegovački niti bošnjački politički predstavnik bilo koje državne ili narodne institucije nikada nije izgovorio. Ovaj narativ proizvod je upravo vodećih srpskih i srbijanskih političkih i intelektualnih lidera. Javno pozivamo da se izjave i sintagme ove vrste javno obznane i da se kreatori takvih izjava personaliziraju.
VKBI pozdravlja nastojanja Generalne skupštine UN-a, sa posebnim izrazima zahvalnosti predstavnicima Njemačke i Ruande koji su pokretači ove inicijative, da se nakon gotovo tri decenije od počinjenog genocida nad Bošnjacima donese rezolucija o Međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine. Ohrabrujemo zvaničnike Bosne i Hercegovine u Predsjedništvu BIH, Ministarstvu vanjskih poslova BIH, ambasadora i diplomate u Misiji BIH pri UN da poduzmu sve neophodne aktivnosti u državnim i diplomatskim nastojanjima i ukažu na važnost promoviranja istine o počinjenom genocidu, koji je potvrđen pravosnažnim presudama najviših svjetskih sudova uspostavljenih upravo od UN-a.
Pozivamo Predsjednika i Vladu Republike Srbije da odmah prekinu sa negiranjem genocida, da podrže predloženu Rezoluciju jer je ovo i za njih prilika da politički lideri Srbije konačno stanu na stranu prava, pravde i istine i time osnaže perspektive razvoja, dobrosusjedskih odnosa i otvore vrata otpočinjanju pomirenja u regionu. U suprotnom, stavljaju se na stranu onih koji su osmislili, planirali i proveli genocid na Bošnjacima u Srebrenici i biće u historijskom kontekstu označeni kao saučesnici sa zločincima režima koji je to počinio.
Zahvalnost na borbi i podršci da se Rezolucija donese iskazujemo našim prijateljskim i partnerskim organizacijama civilnog društva, društvenim aktivistima i istinskim srbijanskim intelektualcima u Srbiji. Oni su pravo i stvarno lice građanske, čestite i dobrosusjedske Srbije, koji su možda, nakon žrtava genocida zločinačkog režima, najveće žrtve nečasne i zločinačke politike Srbije iz devedestih godina. Pozivamo Srpsku pravoslavnu crkvu da se, zarad ljubavi i vizije prema ljudskom rodu koju je propovjedao, živio i propovijedao Isus Hrist, ogradi od pogrešne i zločinačke politike režima koji je proveo i učestvovao u provođenju zločina genocida nad Bošnjacima.
Prijetnje rukovodstva entiteta RS na čelu sa Miloradom Dodikom o akcijama i aktivnostima koje će poduzeti “nakon donošenja Rezolucije 2. maja”, smatramo prijetnjom miru a već do sada je u nekoliko elemenata već direktno izvršio udar na ustavno pravni poredak BiH. Negov politički mentor, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić svojim izjavama i konkretnim aktivnostima izvršio je udar na deytonski mirovni sporazum, čiji je potpisnik i Srbija. Ove aktivnosti direktno mogu uticati na nestabilnost u regionu, o čemu trebaju voditi računa svjedoci deytonskog sporazuma na čelu sa SAD, što po izjavama njihovih zvaničnika za sada i čine.
Nedavno održani susret dijela bošnjačkih političkih lidera u Sarajevu, u domaćinstvu Ministra vanjskih poslova BiH ocjenjujemo nejasnim, improviziranim i po svom učinku kontra produktivnim. Politički predstavnici Bošnjaka svakako treba da se sastaju i razgovaraju, ali na institucionalnom nivou u ime državnih institucija ili parlamenata gdje su zastupljeni, i to isključivo u okviru ustavnih i zakonskih okvira. Neophodno je da politički predstavnici Bošnjaka u institucijama Bosne I Hercegovine, kao i u institucijama država regiona, prouče i diferenciraju ono što jesu identitetska pitanja ili temeljni elementi nacionalnog identiteta Bošnjaka kao naroda u svojoj ukupnosti bez obzira u kojoj državi žive, od uloge i nadležnosti državnih organa (u kojima sudjeluju politički predstavnici iz reda bošnjačkog naroda) pa tako i nadležnosti i uloge državnih institucija po tom pitanju. Kao primjer mogu poslužiti iskustva saradnje između bošnjačkih nacionalnih vijeća iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Kosova. Bošnjačka vijeća započela su važne i ozbiljne pregovore kako i na koji način definisati ova pitanja kroz uspostavu zajedničkog matičnog društva koje treba imati javna ovlaštenja za određena identitetska pitanja, koja ni na koji način neće uzurpirati državno-pravni identitet Bošnjaka kao građana kao ni državni suverenitet bilo koje države, uključujući Bosnu i Hercegovinu kao postojbinu Bošnjaka. Bošnjaci su u svakoj od država regiona istovremeno i građani te države, dakle imaju državotvorni politički nacionalni identitet države čiji su državljani/građani. Stoga je nemoguće identitetska pitanja rješavati putem političkih stranaka, jer su one parcijalne interesne organizacije koje se bore za vlast (čak I bošnjačke stranke između sebe), različitih ideoloških svjetonazora i programa, a pitanja temeljnih elemenata nacionalnog identiteta ne mogu se uobličavati i graditi bez najpozvanijih stručnjaka, intelektualaca iz oblasti društvenih i humanističkih nauka, kao i onih iz oblasti umjetnosti. Radi preciznosti navešćemo primjer da Bošnjak koji pripada nekoj narodnjačkoj stranci ili onaj koji pripada socijaldemokratskoj ili liberalnoj političkoj ideji, ima iste temeljne elemente vlastitog narodnog identiteta koje ga određuju kao Bošnjaka. Površnim, populističkim i samo političkim pristupom ne može se napraviti potrebna sinergija niti se mogu rješiti pitanja temeljnih elemenata identiteta.
U kontekstu najavljenog velikog Vaskršnjeg sabora Srbije i Republike Srpske 5. i 6. maja u Beogradu i drugim gradovima, na kojem će „biti donete važne odluke o opstanku srpskog naroda na ognjištima, ekonomskom napretku, očuvanju srpskog jezika i ćiriličkog pisma i zajedničke kulturne baštine“, VKBI će zajedno sa drugim organizacija civilnog društva i predstavnicima akademske zajednice dati jasan i precizan odgovor i ponuditi rješenja državnim instuticijama Bosne i Hercegovine.
Sarajevo, 24. aparil 2024. godine