Kada se ide na kraća putovanja, neophodno je razraditi dobar plan kao i kod svakog drugog putovanja kako bi smo imali priliku vidjeti što više znamenitosti i stići na vrijeme u sva predviđena mjesta. Nekima je ovo bilo prvo putovanje u Cazinsku Krajinu, iznenađeni živopisnom i brdovitom Krajinom, zapravo sva naša brda su slavni bedemi udbrane kako kroz minula stoljeća tako i u skorijoj historiji. Usput stajemo kod Islamskog centra Maljevac koji je u sastavu Medžlisa Islamske zajednice Karlovac gdje tik uz granicu sa domovinom uz proljeti miris izranja iz zemlje jedno moderno zdanje Islamskog centra koji će biti simbol dobrodošlice u obje Zemlje. Imam džemta Admir. Ef. Muhić i koordinator Osman Bašić dočekali su putnike, počastili ih a mnogi od putnika su se dobrovoljnim prilozima uvakufili u gradnju novog centra. Hajr inshallah, biti će na korist domaćem stanovništvu i svakom putniku namjerniku.
Putovanje dalje nastavljamo u proslavljeni grad blizanca o kojeme je i čuveni The New York Times radio jedan zanimljiv prilog a priču je zapravo pokrenuo naš istaknuti književnik i novinar rodom iz Sandžaka rahmetli Nedžib Vučelj koji je iza sebe ostavio mnogobrojna istraživačka djela.
Posjetiti Sarajevo a ne otići na Baščaršiju, isto tako doći u Bužim a ne otići na mezar jednom od najznačajnijih sinova naše domovine, rahmetli generalu Izetu Naniću, time bi ova posjeta bila nepotpuna. Slavu Bužima u zadnjem ratu, ponijela je 505. Viteška i njen legendarni komandant Nanić jer bužimska brigada je odigrala ključnu ulogu u odbrani Bosne i oslobađanju Unsko-sanskog kantona 15. decembra/prosinca 1993. Odlukom Predsjedništva R BiH na prijedlog štaba Vrhovne komande oružanih snaga R BiH, 505. Brdskoj brigadi iz sastava petog korpusa dodjeljen je počasni naziv VITEŠKA. Za hrabrost, odlučnost, požrtvovanost, za izuzetno isticanje u borbi, velikom umijeću u izvršavanju borbenih zadataka, te uspjehe protiv agresora, za očuvanje suverineteta i intergriteta Republike Bosne i Hercegovine! Bužimski zlatni vitezovi, nosioci priznanja – odlikovano je 55 boraca iz 505.bužimske, 51 ZLATNI LJILJAN i 4 SREBRENI ŠTIT u periodu 1992-1995.
Pored predavanja od nekoliko minuta o historijatu rata od strane Edhema Eminića,predsjednika Koordinacije boračkih udruženja Bužim, riječane je dočekao i predsjednik Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ Bužim prof. Amir Sijamhodžić koji je ukratko predstavio rad i aktivnosti zajednice. Amir je inače istaknuti autor nekoliko knjiga i istraživačkih teksova, zaposlen je kao prof. geografije u O.Š. Bužim.
Obraćanje predsjednika BZK “Preporod” Bužim prof. Amira Sijamhodžića pogledajte ovdje ⬇️
Između Općine Bužim i Grada Cazina mnogo je lijepih sela a jedno od njih se ističe jer u njemu se nalazi pravi mali seoski muzej. Zapravo riječ je o „Bujrum kući“ koju je mještanin sela Ponjevići kod Cazina , Hasan Keranović zapravo oživio i namjestio u ondašnjem duhu. Dugi niz godina skupljao je mnogobrojne predmete i razne eksponte za koje je moderni čovjek mislio da nemaju baš neku vrijednost. Sentimentalna je vrijednost svakog izloženog eksponata jer svaki priča svoju priču o jednom teškom ali i lijepom vremen, Hasan čak tvrdi da je mnoge pronalazio i na smetilištu, očistio ih i ponovo im udahnuo dušu. Njegov rad prepoznale su mnoge medijske kuće i pojedinci, još samo da ga prepoznaju i ključne institucije i ovo će biti jedna zaokružena turistička ponuda kako za nas tako i za sve one koji cijene našu prošlost. Hvala ti Hasane na tvome predanom radu.
O radu i djelovanju Hasan Keranović više u prilogu⬇️
Od predstavnika Grada Cazina, goste iz Primorsko-goranske županije dočekao je savjetnik gradonačenika Grada Cazina gospodin Jusuf Bajrektarević koji je izrazio srdačnu dobrodošlici i bio na neki način naš vodić tijekom ostatka našeg putovanja.
Predsjednik Bošnjače zajednice za PGŽ i Predstavnik bošnjake nacionalne manjine Grada Crikvenice uručili su prigodne poklone Hasanu i Jusufu i nastavili putovanje prema Gradu Cazinu.
U Cazinu je sve mirisalo na domovinu, kako i nebi kada je 29.02.1992. g. referendumskim pitanjem Bosna postala ponovo nezavisna država. I ovdje smo se na cazinskom spomen obilježju poginulim borcima Armije R BiH, polaganjem cvijeća i učenjem fatihe poklonili svima koji su utkali svoje živote u temelje naše domovine. Cvijeće su položili predsjednik BNZ za BGŽ Ermin Burzić i predsjednik udruge Bošnjka branitelja domovinskog rata hrvatske – Ogranak Rijeka, Jusuf Brković.
Polaganje cvijeća i obraćenje savjetnika gradonačelnika Grada Cazina Jusufa Bajrekatarevića kao i predsjednika udruge Bošnjaka branitelja Domovinskog rata-Rijeka Jusufa Brkovića i predsjednika BNZ za PGŽ Ermina Burzića pogledajte ovdje ⬇️
Planirane aktivnosti završile su sa svečanom akademijom u Centru za kulturu i turizam Grada Cazina na kojoj je prisustvovalo mnogo uzvanika i posjetioca koji su uživali u bogatom kulturnom programu.
U svome izlaganju cazinski gradonačenik mr. Nermin Ogrešević je poručio „ Ovo je jedan od najznačajnijih datuma, u ključnom trenutku naš narod bosanki i naše političke vođe su donijele ispavnu odluku da se izborimo za nezavisnost naše države , naše domovine Bosne i Hercegovine. To je jedna hrabra i pametna historijska odluka. Naravno, mi smo se poslije toga morali boriti za svoju domovinu, puno naših saboraca je dalo živote za njenu odbranu, puno naših civila je ubijeno na pravdi Boga, puno naših majki i setara je obesčašćeno, sve su džamije i katoličke crkve spaljene tamo gdje je došla agresorska srpska vojska, međutim to su historijski trenuci kad smo mi kao generacija….imao sam tada 19 godina kada sam došao iz Sarajeva sa fakulteta da glasam ovdje u Cazinu za nezavisnost naše domovine i to je teret i iskušenje koje smo mi morali ponijeti i isplatilo se imati svoju državu je velika vrijednost, to znaju mnogi na svijetu a ponajviše to znaju Palestici šta znači nemati svoju državu. Oni trpe mnogo nepravde i mi suosjećamo sa njima i žao mi je što im ne možemo više pomoći ali živimo u svijetu koji ne funkcionira uvijek pravedno i gdje pravila i zakoni ne vrijede jednako. Mi smo devedesetih godina napadnuti a nisu ni tada pravila vrijedila jednako kao za sve druge. Mi želimo da imamo državu a onaj ko ima državu on se za nju mora boriti, mi ovje u Cazinu se borimo za svoju državu tako što se Cazin razvija a to je jedna od boljih pomoći državi, naša dijaspora također puno pomaže državi . Zagovornik sam čvršćih stavova i čvršćih odgovora, ja mislim da se Dodiku i Čoviću mora čvršće odgovarati povlačenjem jačih i konkretnijih poteza jer znamo svi da u našoj Bosni ima mjesta za sviju. Budimo ponosni na našu armiju, naše borce , naše šehide i odgovorno čuvajmo našu državu Bosnu i Hercegovinu, pručio je između ostalog gradonačelnik Ogrešević.
Tijekom kulturnog dijela programa, cazinskoj publici se predstavio i Mješoviti pjevački zbor „Sevdalije“ koji djeluje unutar Bošnjačke nacionalne zajednice za Primorsko-goransku županiju.
Autor teksta i fotografija Denis Beganović