SABAH_LOGO
logo

Promocija suvremene književnosti Bosanske Krajine

Književni karavan pod visokim pokroviteljstvom države Bosne i Hercegovine, odnosno Federalnog Ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica kreno je 10.04.2025. iz Crikvenice. Ovo je projekat kojim će karavan proputovati kroz još nekoliko gradova Europske unije, najvjerojatnije Zagreb i Ljubljana.

Regionalna humanitarna organizacija Merhamet Banja Luka, Gradska knjižnica Crikvenica i predstavnik bošnjačke nacionalne manjine Grada Crikvenice Denisa Beganović su zajedno koordinirali ovu prvu promociju

Sa promocijom je ispred Gradske knjižnice Crikvenica moderirala Tea Vidučić.
Pozdravivši sve prisutne, predstavila je autoricu Dilistu Hadžimulić Međedović i promotore Jasmina Spahića, Damira Marasa i Denisa Beganovića. U muzičkom dijelu programa sa nekoliko sevdalinku nastupili su riječki muzičari Ahmet Kozaragić i Andrija Herceg.

Promotor i domaćin ove divne večeri, Denis Beganović je najprije pozdravio sve prisutne u ime Grada Crikvenice i u svoje osobno ime te zahvalio Gradskoj knjižnici Crikvenica koja je suport u ovom jako značajnom projektu kako za njega tako i za državu Bosnu i Hercegovinu.

“Dilista Hadžimulić Međedović u romanu “HALIMA” vodi nas kroz životnu priču Halime, istovremeno oslikavajući predratno Sarajevo. Kroz Haliminu sudbinu, autorica evocira ljepotu međuljudskih odnosa, poštovanja i iskrenog prijateljstva iz vremena prošlog vakta.

Roman nas podsjeća na vrijednosti koje smo zaboravili u modernom, virtualnom svijetu, udaljivši se jedni od drugih i od samih sebe. Stoga “HALIMA” predstavlja putokaz prema čovjeku, ljudskosti, moralnim načelima, a iznad svega, prema ljubavi kao životnoj vodilji.

Središte priče čini čista i iskrena ljubav između Halime, djevojke odrasle bez majke, i Ishaka, mladića bez oca. Njihov susret, opisan poput susreta ptice i oluje, prerasta u duboku povezanost.

Kroz socijalnu karakterizaciju likova upoznajemo Halimino sretno djetinjstvo uz oca Naima, uglednog kadiju, i brižnu sluškinju Umihanu, koja joj nadomješta majčinsku figuru. Ishakov život je skromniji, obilježen očevim odlaskom u Ameriku u potrazi za boljim životom. Očev povratak izostaje, a vijest o njegovoj bolesti i oproštajno pismo s zarađenim novcem stižu pred samu smrt. Tim novcem Ishak odlazi na školovanje u Beč. Njegov povratak u Sarajevo, gdje ga čekaju majka i Halima, njegove dvije ljubavi, emotivno je opisan, podsjećajući na Kulenovićevu poemu “Na pravi put sam ti, majko, izišo”.

Ljubav Halime i Ishaka, učiteljice i ljekara, rađa se spontano, kroz poglede i nježne riječi. Kada Ajša zatraži Haliminu ruku za svoga sina, otkriva se očeva bezuvjetna ljubav prema kćeri, stvarajući atmosferu bajke.

“Bašča sevdaha” puna je mirisa, ali tada upoznajemo pravu Haliminu prirodu – blagu i punu empatije. U trenutku vlastite sreće, ona misli na oca, osjećajući bol pri pomisli na njegovu samoću. Pitanja o njegovoj budućnosti, o tome tko će ga dočekati i brinuti o njemu, ispunjavaju njezine misli.

Roman “HALIMA” Diliste Hadžimulić Međedović tako postaje dirljiva priča o ljubavi, obitelji, tradiciji i ljudskosti, smještena u ozračje predratnog Sarajeva, s naglaskom na važnost međuljudskih veza i moralnih vrijednosti”

Jasmin Spahić je podsjetio kako je ovo projekat države Bosne i Hercegovine i Federalnog Ministarstva raseljenih i izbjeglica.
Ovaj roman nas vraća u neka vremena kada se više cijenilo i živjelo pravo prijateljstvo i suživot, vrijeme u kojem nije bilo tko je koje nacije,vjere i kulture. Ovaj projekat nastavljamo u još dva grada Europske unije a najvjerojatnije da ćemo napraviti promociju u Zagrebu i Ljubljani.

Hrvatski pjesnik, književnik i kantautor Damir Maras je čitao ulomak iz romana.

Autorica romana Dilsista Hadžimulić Međedović je u zaključnom izlaganju napravila kronološki pregled kako je nastao sam roman ali najavila je i novi roman “Almas grana” koji će uskoro ugledati svjetlo dana.

Snimku cijele promocije možete pogledati ovdje ⬇️

YOU MAY ALSO LIKE