SABAH_LOGO
logo
SABAH_LOGO
logo

8. Večer bošnjačke kulture u Gradu Crikvenici

Stihovima Safvet bega Bašagića “Jučer derviš iz tekije” u izvedbi  Emina Sinanović i recitalima istog autora u izvedbi Sedžide Beganović-Isaković započela je 8. Večer bošnjačke kulture u Gradu Crikvenici 

Izvrstan odnos i dobra komunikacija sa svim institucijama grada, rezultat su dugogodišnjeg rada na očuvanju i prezentaciji nacionalnog identiteta, jezika i kulture Bošnjaka u Republici Hrvatskoj. Svojim mnogobrojnim manifestacijama predstavnik bošnjačke nacionalne manjine Grada Crikvenice Denis Beganović nastoji u najboljem svjetlu prezentirati svo bogatstvo različitosti naše domovine. Prije nekoliko godina pokrenuo je inicijativu a ove godine je ponovio isti postupak za uvođenje nastave bosanskog jezika po europskom C modelu u školama čiji je osnivač Grad Crikvenica i  pozvao roditelje i djecu da podrže ovaj projekt jer je on najbolja poveznica sa domovinom.

Ima veliku podršku od predstavnika Grada Crikvenice a u svom izlaganju poručio je://

“Poštovani uzvanici, društveno-politički predstavnici u Republici Hrvatskoj, dragi gosti iz domovine dobra vam večer i Esselamu alejkum. 

Grad Crikvenica je sredina koja jako puno ulaže u kulturu, dokaz ovoj tvrdnji su mnogobrojne udruge koje baštine i promiču svoje posebnosti. Pored 136 godina sve uspješnijeg turizma, Grad Crikvenica paralelno nudi i sve više mogućnosti za različite sadržaje pa je tako prepoznat rad i djelovanje mene kao predstavnika bošnjačke nacionalne manjine i kulturnih manifestacija koje svakim novim susretom podižemo na višu organizacijsku razinu. U razgovoru sa zamijnicom gradonačelnika koja obnaša dužnost gradonačelnika gospođom Ivonom Matošić Gašparović dolazimo do ideje da moje aktivnosti uvrstimo i u kalendar događanja tijekom ljetne pozornice na glavnom gradskom trgu Stjepana Radića. Hvala institucijama grada na čelu sa gospođom Matošić Gašparović ali i predsjednici Gradskog vijeća gospođi Vesni Car Samsa i Centru za kulturu dr. Ivan Kostrenčić te svim ostalima koji ovaj grad čine ugodnim i poželjnim mjestom za život. Uživajte u našem programu kojeg smo za vas po osmi put pripremili a ako ovoj priči dodamo i dva poetsko-glazbena susreta EGLEN OD FAJDE, onda je ovo deseta manifestacija. Večeras je zapravo naš prvi veliki jubilej i hvala vam na podršci i dolasku”

Na manifestaciji je nazočio i veliki broj uzvanika i predstavnika bošnjačkih asocijacija a bili su:

-zamjenica gradonačelnika koja obnaša dužnost gradonačelnika gđa. Ivona Matošić Gašparović 

-savjetnik gradonačelnika Grada Cazina i predstavnik ureda za dijasporu pri gradu Cazinu g. Jusuf Bajrektarević

-predsjednik Bošnjačke nacionalne zajednice za Primorsko-goransku županiju g. Ermin Burzić 

-predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Primorsko-goranske županije g. Senad Hajdarević 

-predsjednik Udruge Bošnjaka branitelja Domovinskog rata-Rijeka g. Jusuf Brković 

-bivši zamjenik ministra odbrane BIH i ratni komandant 505. Bužimke viteške brigade g. Sead Jusić

-predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Rijeke g. Alen Civić 

-predsjednica Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Kastva gđa. Nafa Delimehić 

-predsjednica Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Općine Viškovo gđa. Nura Kurtović 

-predsjednik Zajednice Srba Rijeka g. Milan Popadić.

Na manifestaciji su nazočili i gosti iz istarske županije 

-zamjenica predsjednika Sabora bošnjačkih asocijacija Hrvatske Almira Raimović 

-počasni predsjednik istoimenog sabora Mehmed Džekić

-predsjednica Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Općine Sveta Nedjelja Ramiza Trumić koja je i ovogodišnja dobitnica povelje Centra za inkluziju i Udruge osoba s intelektualnim poteškoćama 

-predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Vodnjana Dino Gadžun

-dopredsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Pule Ruzmir Bošnjaković

Na programu su nazočili i predstavnici udruženja iz kulture

-bošnjačka zajednice kulture Preporod gradsko društvo Bihać prof.dr. Adnan Ćehajić 

-udruženje žena Ašik kaldrma Podzvizd, gđa. Zemira Kapić 

-bošnjačko kulturno umjetničko društvo Vodnjan, g. Bilal Pekarić

Pored njegovanja bošnjačke kulture i tradicije njegujemo kulturu i običaje i sredine u kojoj živimo pa je tako mlada crikveničanka, učenica O.Š. Zvonka Cara, Neila Beganović udjenuta u crikvenički narodnu nošnju otpjevala pjesmu “Crikvenici moja”

Bošnjačka nacionalna zajednica za Primorsko-goransku županiju je aktivna već puna tri desetljeća i poveznica je u mnogim našim društveno-političkim projektima. Veseli ih činjenica što ih u radu podržava mnogo ljudi. Na bošnjačkoj večeri u Gradu Crikvenici predstavljao ih je  mješoviti pjevački zbor “ Sevdalije” sa dvijema izvedba.

Voditeljica zbora je prof. Maja Bolić

a predsjednik udruge je g. Ermin Burzić 

Njegova podrška u radu i djelovanju naše nacionalne zajednice u Republici Hrvatskoj je velika. Riječ je o Jusufu Bajrektareviću koji je često viđen gost i rado se odazove na naše pozive, autor je knjiga “Interesi koji nas vežu, Radi Tebe i najnovije “Cazinski bujrum” koja je svojevrsna lična karta jednog od najnaprednijih gradova u Bosni i Hercegovini. Došao je u svojstvu savjetnika gradonačelnika Grada Cazina i i kao predstavnik Ureda za dijasporu a u svom izlaganju je poručio 

“Najiskrenije čestitke selame i pozdrave donosim vam iz naše domovine Bosne i Hercegovine, dame i gospodo, uvažena gradonačelnice Grada Crikvenice, hvala vam što podržavate projekte Bošnjaka u Republici Hrvatskoj a kako i nebi podržavali jer Bošnjaci su dali ogroman doprinos u odbrani Republike Hrvatske i ovih dana je Dan državnosti pa ovim putem čestitam svim građankama i građanima Hrvatske Dan državnosti a posebno braniteljima. Uvažene bošnjakinje i bošnjaci hvala vam na vašem očuvanju naše kulture i tradicije, našeg identiteta, našeg bosanskog jezika. Uvaženi predstavnici bošnjačkih zajednica u R. Hrvatskoj, uvaženi gosti, dragi prijatelji zaista u Europi Bošnjaci su se integrirali, pomažu i kulturno uzdižu i pomažu državu u kojoj žive a nisu se asimilirali, čuvaju svoju vjeru, svoj identitet, svoju vjeru islam koja nas uči da budemo dobročinitelji i da pomažemo jedni drugima i zato uspijevamo širom svijeta. Iako nam je učinjena nepravda u našoj lijepoj BiH, mi želimo da našu državu gradimo na istini i pravdi i očekujemo da Hrvatska, naša susjedna država pomomoći u tim putevima. Ja sam ponosan na humanizam Cazinske Krajine jer smo mi 1991 godine primili 18000 prognanih Hrvata koji su spasili u našim domovima svoje živote i tako se sačuvali od sigurne smrti. To je humanizam i ovo što u R. Hrvatskoj uživaju prava Bošnjaci možemo reći dobro se dobrim vraća a mi Bošnjaci gajimo sevdah a sevdah je ljubav prema, porodici, supruzi, domovini, prema Gospodaru Zemlje i nebesa”

Uslijedio je nastup folklorne skupine.

Bošnjačka zajednica kulture “Preporod” gradsko društvo Bihać važi za kulturnu maticu Bošnjaka u BiH i datira od 20.02.1903. g. a bihaćka podružnica Preporoda osnovana je 22.12.1990. U svom dugogodišnjem radu  Preporod Bihać je promicao kulturu i običaje Bošnjaka kroz organizacije tribina, okruglih stolova, promocija knjiga i aktivnostima van granica BiH.

Zajednica broji preko 90 aktivnih članova a djeluju kroz Ansambl narodnih igara kroz dvije postavke igrača i mali folklor, Narodni orkestar, dramski ansambl, te Savjet za kulturu- tim za prezentacije, edukacije i promocije pisane riječi. Ponosni su na mnogobrojna poznanstva u zemljama regiona i šire a ističu nastupe od Bihaća i mnogobrojni gradova Unsko-sanskog kantona do nastupa u Hrvatskoj, Austriji, Njemačkoj, Turskoj i drugdje.

Predsjednik BZK Preporod Bihać je prof.dr. Adnan Ćehajić, koordinatorica ansambla narodnih igara je gospođa Nedžmina Balić a koreograf g. Ćazim Ćejvanović

Prvo su se predstavili sa koreografijom 

“Varoške igre”

Varoške igre su igre gradskog življa. Bogatstvo i raznovrsnost igara ogleda se u njihovoj psihološkoj sadržini, namjeni, karakteru, stilu i tipovima.

Varošani su igrali na sajmovima ili sličnim gradskim događajima ali i van grada, na teferiču. 

Djevojke su u anterijama od debele svile i zlatnom srmom. Zlatan paas oko struka preko bijele duge košulje, na nogama su papuče, a na glavi kalkan kapa. 

Momci , varošani, nose cohane čakšire, svilen paas oko struka i košulju, a na momačkim plećima je jelek na cevken od cohe srmom vezen.

Bošnjaci u Hrvatskoj su neizostavni društveni i politički faktor i našu ozbiljnost i odlučnost smo potvrditi izlaskom na parlamentarne izbore, izabravši svoga autentičnog saborskog zastupnika. 

Prisjetimo se kako je prošle godine 26.11. u Novinarskom domu u Zagrebu donesena odluka o zajedničkom radu i djelovanju svih bošnjačkih vijeća,predstavnika i udruga kroz Nacionalnu koordinaciju Bošnjaka u Republici Hrvatskoj. Rezultate tog dogovora sa nama je isti dan na drugom poetsko-glazbenom susretu EGLEN OD FAJDE u Crikvenici podijelila zamjenica predsjednika SABAH-a Almira Raimović Gradaščević koja je na samom uvodu poručila Bošnjaci su zajedno, tako je i bilo.

Bošnjaci su branili Hrvatsku, mi smo ovdje pozitivna priča, a mladi ljudi poput Armina i Bermina donijeli su veliko osvježenje u budućem radu i djelovanju.

U nastavku večeri obratila se i gospoma Raimović i između ostalog poručila:

“Iznimna munje čast i zadovoljstvo što vas mogu svih pozdraviti a posebno pozdravljam visoke uzvanike kako su pozdravljeni i u uvodnom obraćanju moderatora programa. Tu smo, kao što je rekla voditeljica programa, prije par mjeseci bila sam ovdje i prisustvovala prekrasnom programu EGLEN OD FAJDE u organizaciji Denisa Beganovića. Večers ovdje svjedočimo prekrasnim izvedbama različitih KUD-ova i radujem se iznenađenjima koja dolaze. Kultura je nešto što nas obilježava i što dočarava našu politiku pa kad smo kod politike d kažem da sam kao što je već rečeno izrazila nadu i želju prije par mjeseci da se Bošnjaci ujedine, što je kod nas do sad bilo jako teško i rijetko ali evo uspjeli smo, ujedinili smo se, iznjedrili smo bošnjačkog kandidata u Hrvatski sabor Armina Hodžića. Mi smo svi Bošnjaci diljem Hrvatske, svi predsjednici udruga, KUD-ova na našim kulturnim priredbama i manifestacijama prezentirali našeg bošnjačkog kandidata i dokazali smo da politika nemože stvarati kulturu ali kultura svakako može stvarati politiku.

Uslijedio je nastup domaćeg zbora bošnjačke nacionalne manjine Grada Crikvenice “Jadranski dragulji” koji je formiran 4.6.2023. te je ovaj program svojevrsna prva godišnjica rada i djelovanja. Nastupali su na nekoliko kulturnih manifestacija od kojih je najznačajnija Smotra folklora i kulturnog stvaralaštva Bošnjaka u Republici Hrvatskoj. Voditeljica zbora je Zinajda Račić. Gledali smo ih u izvedbi pjesmama Nigdje tako ko u Bosni nema i Ali pamtim još. 

Već nekoliko godina sa nama je slavuj iz Vranduka kod Zenice Emina Sinanović, prošlogodišnja najinovativnija nastavnica u Bosni i Hercegovini. Publika je uživala u njenoj izvedbi sevdalinke “Karanfil se na put sprema”

Dana 01.06. 1906. g Finska je kao prva zemlja na svijetu novim izbornim zakonom dala ženama pravo glasa i pravo da budu birane. Mnoge zemlje u svijetu su to nažalost daleko kasnije dopustile, među zadnjima je bila Švicarska koja je danas primjer uređene demokracije. Grad Crikvenica je mala sredina ali s ponosom ističemo da gotovo sve institucije u našem gradu predvode žene koje svojim predanim radom čine Crikvenicu posebnom po mnogo čemu. Živjeti za svoj grad, ulagati u njega, biti suport u mnogim projektima za dobrobit svih stanovnika koje politički predvodi, često izazove i različita mišljenja ali ostati dosljedan u tome to je pak stav. A njezin stav je pronatalitetna politika, ulaganje u mlade i ranjive skupine društva, ulaganje u infrastrukturu, povlačenje EU fondova, jednom riječju brendiranje turističkog bisera u još poželjniju destinaciju. Prepoznala je i u našim manifestacijama veliki potencijal u kulturnoj ponudi Grada Crikvenice a večeras je po prvi puta sa nama. Riječ je dakako o zamjenici gradonačelnika koja obnaša dužnost gradonačelnika gđi. Ivoni Matošić Gašparović koja je u svome izlaganju između ostalog i poručila

“Hava vam na prekrasnim riječima koje nisam očekivala, baš ste me dirnuli.

Drago mi je da vas mogu pozdraviti večers u ime Grada Crikvenice i u svoje osobno ime evo po prvi puta. Svim drugim gostima koji su danas došli u naš grad i uveličali uvu večer od srca hvala što ste došli. Činjenica da je ovo već osma po redu večer odnosno Dani bošnjačke kulture govore mnogo o tome da su svi predstavnici naše bošnjačke zajednice na čelu sa dragim Denisom uistinu dobri domaćini i iznimno se dobro trude već dugi niz godina. Njegujemo uistinu prekrasnu suradnju na koju se ponosim ne samo sada kako sam preuzela dužnost gradonačelnice ovog grada već i dugi niz godina kad sam obnašala dužnost zamjenice. Iznimno smo dobro surađivali i na tome vam od srca hvala. Hvala također na prilici i pozivu da budem sa vama i uživam u ovom uistinu prekrasnu programu. Vjerujem da ćemo i do kraja uživati u svemu što ste nam pripremili. Što reći o našoj bošnjačkoj zajednici i gospodinu Denisu nego zahvaliti na tome što svojim kulturnim programima i svojim radom uvelike obogaćuju naš kulturni život Grada Crikvenice. Isto tako prilikom svih njihovih posjeta i sudjelovanj Ana raznim smotrama izvan našeg grada uvijek koriste priliku da na što ljepši način prezentiraju našu Crikvenicu i uvijek jako lijepo govore o zajednici u kojoj žive. Evo od srca vam na tome hvala. Nadam se da će biti ponovno prilike da zajedno uživamo u ovakvim nastupima”

Po završetku obraćanja gospođe Matošić Gašparović, organizator programa je uručio i jedan specifičan poklon. Naime Grad Crikvenica ima Zidarsku ulicu a to nam govori da su u ovom gradu generacijama bili izvrsni graditelji koji su svoje vještine prenosili i daleko od rodnog zavičaja pa je tako jedna mala skupina ljudi tri godine klesala kamen za jednu sada već povijesnu znamenitost a radi se o gradskoj džamiji u velikoj Kladuši koja je i nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. U povijesnim dokumentima vezanim za gradnju ovog objekta stoji i svjedočanstvo graditelja kako su tijekom svoga boravka i rada u Velikoj Kladuši imali besplatnu hranu i smještaj cijelo vrijeme a između ostalih spomnju se i imena nekih od graditelja….Vicko Lovro i još nekoliko njih.

Kulturni program smo upotpunili sa nekoliko stihova organizatora programa a čitao ih je jedan od hrvatskih književnika, Damir Maras koji je autor mnogobrojnih zbirki pjesma te veliki i istinski saradnik u mnogim projektima, organizator je nekoliko poetsko-glazbenih festivala a čitao je dakle pjesmu Denisa Beganovića “Bosna za sva vremena” 

Program je dalje nastavljen sa izvedbom KUD-a iz domovine.

 Udruženje žena “Ašik kaldrma” Podzvizd, Općina Velika Kladuša. Ovo udruženje je osnovano 2014 a specifično je po tome što si sami izrađuju nošnje za nastupe pa tako pored bošnjačke tradicionalne nošnje, zastupljene su nošnje i ostalih naroda u Bosni i Hercegovini ali i šireg regiona. Mještani ovog malog mjesta nadomak Velike Kladuše izgradili su vlastitu oazu mira u kompleksu starog grada Podzvizd koji je jedan od najstarijih gradova kojim su dugo gospodarili ugarski vladari a posebno se ističe porodica Krešić kojima je ugraski kralj Vladislav dozvolio da 1456 godine izgrade čuvenu utvrdu. Danas je ovaj kompleks nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.

Udruženje žena Ašik kaldrma Podzvizd djeluje u dvije sekcije

Izvorna krajiška pjesma 

I folklorna sekcija koja je i najbrojnija.

Ponosni su što su kroz mnogobrojne nastupe u domovini proputovali još i kroz nekoliko zemalja u regionu a od nastupa posebno ističu gostovanje u Austriji, Hrvatskoj i Turskoj. Predsjednica udruženja je Zemira Kapić

a za postavke koreografije odgovorne su Selena Kapić i Ema Obić. Predstavile su nam se sa koreografijom 

“Splet bošnjačkih igara” Đulsa

Nastupilo je i jedno domaće kulturno društvo  radi se o Bošnjačkom kulturno-umjetničko društvo Vodnjan koje je multinacionalno društvo. Uz brojne nastupe svake godine u sklopu kulturnog ljeta grada Vodnjana organiziraju smotru folklora. Ove godine 29.6. priređuju 9. Bošnjačku noć na kojoj će ujedno odraditi i svoj stoti nastup . Koreograf KUD-a je Almir Bektić a predsjednik Bilal Pekarić . Gledali smo ih u izvedbi koreografije “Sarajevske igre” 

Neila Beganović je čitala pjesmu Vezenim most i pokupila simpatije mnogobrojne publike u crikveničkoj dvorani Zora 

BZK “Preporod” gradsko društvo Bihać je imalo dvije koreografija a u drugoj su predstavili Igre iz Sandžaka.

Ljepota sandžačkih pjesama i igara, kao i predivne i raskošne  mošnje stvaraju uvijek nezaboravnu atmosferu.

Uz pjesmu o prelijepoj , hadžijinoj Fati najprije su zabavu započele djevojke, pridružili su im se momci, te su zajedno odigrati jedan lijep kolosplet.

Ponosni , sandžacki momci i lijepe sandžačke mome igrale su za nas Igre iz Sandžaka 

Prije kraja programa ponovno je nastupila Emina Sinanović sa sevdalinkom “Stade se cvijeće rosom kititi”

Na kraju programa organizator programa je najprije uručio plaketu sa bivšeg gradonačelnika Grada Crikvenice g. Damira Rukavinu a uslijedile su zahvalnice i pokloni za a sve sudionike u programu. 

Tekst i fotografije Denis Beganović, Crikvenica 01.06.2024.

Na našem YouTube kanalu Bošnjaci u Hrvatskoj možete pogledati snimku cijelog programa ⬇️

YOU MAY ALSO LIKE